RECENZJA KSIĄŻKI „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” Filip Zawada

Przyznaję szczerze, że dotrwałam do końca tej książki dopiero za trzecim podejściem. Dwa razy zaczynałam i odkładałam po kilku stronach. Nie umiałam odnaleźć się w narracji prowadzonej przez małego chłopca. Dlaczego więc udało mi się za trzecim razem? Było to tuż po spotkaniu autorskim z Filipem Zawadą, który ów książkę napisał. Dopiero poznanie jego spojrzenia na wiele życiowych kwestii pozwoliło mi zrozumieć historię w niej zawartą.

A historia ta łatwa nie jest, bo opowiada o domu dziecka z pozycji małego chłopca spędzającego tam kolejny rok. To szczegółowe opisy każdego dnia okraszonego absurdem, dziecięcym śmiechem i płaczem kogoś, kto cierpi na deficyt miłości i bliskości. To książka, w której każdy czytelnik odnajdzie cząstkę siebie. Która nauczy jak żyć, by czerpać z tej nie zawsze kolorowej codzienności jak najwięcej.

„Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek” bawi i wzrusza. Pozwala spojrzeć na życie z totalnie innej perspektywy i zweryfikować naszą hierarchię wartości. Niech Was nie zwiedzie głos małego chłopca zaklętego na stronach tej książki, bo zadaje on dojrzałe, mądre i szalenie bystre pytania. Polecam ją każdemu, by choć na chwilę wyjść ze swojej skóry i spojrzeć na świat z innej, nietypowej perspektywy.

Na jeszcze większą zachętę do sięgnięcia po tę pozycję publikuje kilka genialnych cytatów, które mówią więcej niż tysiąc słów!

  • „Przyjaźń podobno zostaje na zawsze, jednak miłość, kiedy się jej nie pielęgnuje, mija i zamienia się w coś, czego nie można zobaczyć, nie można poczuć i nie można ponownie rozpalić”
  • „Nawet cuda mają jakieś granice rozsądku.”
  • „Nic się nie zmienia, bo nie może. Gdyby teraz wszystko wywróciło się do góry nogami, bylibyśmy zupełnie zagubieni. Jak byśmy żyli w takiej nowej sytuacji, skoro w tym momencie nie mamy pojęcia, jak zrozumieć to wszystko, co jest wkoło nas?”
  • „Wydaje się, że człowiek najbardziej na świecie lubi sprawdzone szczęście.”
  • „Ponieważ życie jest krótkie, warto uzyskać odpowiedź na chociażby jedno pytanie. I nawet jeżeli odpowiedzią jest ciągle ta sama cisza, to w którymś momencie uda się ją zrozumieć. Mądrość przychodzi tylko w momentach, kiedy się do niej nie przyzwyczajamy”.
  • „Ludzie rozchodzą się nie wtedy, kiedy popełniają błędy, ale kiedy kończy się im cierpliwość do swoich słabości.”

PODOBA CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Share on facebook
Share on twitter

Sprawdź moje inne wpisy

ZOSTAW KOMENTARZ

Alicja Janik
Alicja Janik